Denník SME na svojich internetových stránkach upozornil na viaceré závažné pochybenia predstaviteľov štátu alebo štátnych inštitúcii, ktorí sa pri obhajobe svojho konania alebo konania svojich podriadených neboja odvolať na pochybné organizácie a ich webové stránky. Niekedy dokonca na stránky takých organizácii a združení, ktorým štát prostredníctvom svojich orgánov predtým zakázal činnosť (Slovenská pospolitosť).
V ostatnom prípade pochybil generálny riaditeľ Slovenskej televízie Mgr. Štefan Nižňanský. Toho pobúril článok v týždenníku .týždeň uverejnený aj na internetových stránkach pod názvom Štefan Nižňanský je neslušný človek, na ktorý chcel reagovať a využil na to internetový priestor Slovenskej televízie, kde uverejnil svoje zamyslenie sa pod názvom Kto je slušný alebo neslušný človek. Rozoberať slušnosť alebo neslušnosť p. Nižňanského mi na základe len týchto dvoch článkov neprináleží, koniec koncov vo svojej rozsiahlej eseji sa o to pokúsil sám. Tu len možno zhodnotiť, že celkom neúspešne, že aj napriek jeho obvineniu, že redaktorka .tyždňa vytrhla jeho slová z kontextu a doplnila vlastnou úvahou, čím sa pokúsila vytvoriť obraz neslušného Nižňanského, sa jemu samému ani uverejnením celej časti jeho odpovede pre Literárny týždenník nepodarilo a vlastne sa ani nijako nepokúsil vyvrátiť to, že by nezávislých (?) novinárov nepovažoval za čosi horšie, že by ich prácu znevážil. Išlo len o vyplnenie priestoru na stránkach STV, pri ktorom však predstaviteľ verejnoprávneho média závažne pochybil, keď uviedol: „Na základe doterajších skúseností s niektorými médiami si aj sám dávam otázku, na koľko sú objektívne a pravdivé informácie o niektorých novinároch, ktoré sú zverejnené na internete, a to napríklad pod hlavičkou „Kto za koho kope“ a prečo...“ [1] Nielenže týmto obvinil redaktorku Evu Čobejovú, že pri svojej práci je niekým/niečím ovplyvňovaná, ale odvolal sa na pochybnú časť stránky prop.sk, tak ako to uvádza aj Ján Glovičko vo svojom článku v SME. [2] Je pravdou, že na mennom zozname tejto rubriky sa nachádza aj novinárka Eva Čobejová. Celá táto rubrika je zostavená len na základe zahraničných finančných príspevkov poskytovaných určitým inštitúciám a médiám, a to najmä v období lámania sa slušnej a neslušnej politiky na Slovensku, teda krátko pred a krátko po roku 1998. Je treba otvorene priznať, že zo zahraničných zdrojov boli financované či už mnohé občianske združenia, média a politické strany za účelom zefektívnenia ich činnosti v boji za demokraticky a právny štát. Už menej tento priestor (Kto za koho kope) poukazuje na fakt, že mnohí „štátni“ novinári, mnohé štátne inštitúcie, že parlament a vláda kreovali najmä pred rokom 1998 také prostredie, v ktorom museli byť organizácie, inštitúcie a média, pokiaľ chceli byť nezávislými a pokiaľ chceli poukazovať na slovenské politické dianie, odkázaní len na zahraničné zdroje. Uvažovať nad tým, či pod vplyvom týchto zdrojov menili novinári svoj charakter alebo organizácie a inštitúcie sa stávali závislými a písali diktované je irelevantné. Je celkom zrejmé, že nikto nedá peniaze niekomu, kto píše čosi v príkrom rozpore s myšlienkami, ktoré vyznáva.
Oveľa viac ma však na stránkach prop.sk zaujala rubrika „Čo je prop?“ a v nadväznosti na túto rubriku aktuálna anketa na stránkach prop.sk. Ak, slovami p. Nižňanského, vytrhnem z kontextu, potom jednou z ideí prop.sk je, citujem: „Cieľom je vytvoriť rovnováhu mediálnemu spravodajstvu hlavného prúdu, ktoré je ovplyvňované záujmami nátlakových, lobistických a záujmových skupín a prezentovať iný názor, než ten v hlavnom prúde.
Účelom stránky je prispieť k porozumeniu, zodpovednosti, tolerancii a spoločenskému dialógu. Autori servera hovoria jednoznačné nie rasizmu, xenofóbii a sú proti rasovej neznášanlivosti a utláčaniu akéhokoľvek druhu. Autori stránky zároveň prehlasujú, že pomenovania príslušníkov národov, národností či skupín (Talian, Nemec, Žid, černoch, Cigán, Róm, Američan, Slovák...) sa nevzťahujú na celok a teda na všetkých príslušníkov národa, národnosti či menšiny.“ [3] (gramatické chyby uvedené v originálnom texte autor tohto článku opravil).
Je pozoruhodné, ako sa priestor, ktorý je prevažne vypĺňaný prekladmi správ svetových agentúr, snaží kreovať nezávislý status týchto správ, hoci veľké množstvo svetových agentúr dnes funguje prevažne v kapitalistickom prostredí, v ktorom „peniaze hýbu svetom“, resp. v nedemokratickom (politickom) systéme, ktorý sa vyznačuje obrovskou mierou cenzúry. Podobne tak sa autori týchto stránok neubránili cenzúre sebe vlastnej, čo je z nacionalistických textov zverejnených na stránkach prop.sk nespochybniteľné. Je pozoruhodné, ako sa exaktnému vymedzeniu rasy či národa tento priestor bráni a snaží sa ním poukázať len na jednotlivcov, nie národ či rasu ako celok. Asi za účelom ubránenia sa obvineniam z hanobenia rasy a národa. V konečnom štádiu, aký je rozdiel vo vnímaní Žida ako jednotlivca a Židov ako národa zo strany Palestíncov? No žiadny! Je pozoruhodné, ako sa priestor, ktorý odmieta akékoľvek prvky rasizmu, xenofóbie, rasovej neznášanlivosti a utláčania akéhokoľvek druhu pustí do takej ankety, akú prop.sk zverejnil práve v týchto dňoch na svojich stránkach. Na otázku „Ako možno nazvať súčasnú krízu?“ si oslovený čitateľ vyberá z možností: a) morálna; b) hospodárska; c) židovská; Hoci celý web prop.sk je plný či už skrytej alebo celkom otvorenej formy rasizmu a xenofóbie, práve táto anketa by mala otvoriť oči aj p. Nižňanskému, aby sa viac pri obhajobe samého seba neupriamoval na také stránky, ktoré sú v príkrom rozpore s verejnoprávnym záujmom. Ak chce na takýto obraz formovať Slovenskú televíziu za čoraz častejšie žiadosti o miliónové štátne dotácie, tak potom sa treba zamyslieť, či má Slovenská televízia toho správneho generálneho riaditeľa. Preto záverom je treba povedať, že ak sa generálny riaditeľ p. Nižňanský opiera o argumenty xenofóbnych internetových stránok, tak áno, p. Nižňanský je neslušný človek! A ak nie iné, stačí si spomenúť na okolnosti ako sa p. Nižňanský stal generálnym riaditeľom STV (viac aj tu).
Záverom len dodám, že medzi autormi prop.sk uvedený Marián Dudinský zomrel 26. mája 2008.
[1] Kto je slušný alebo neslušný človek.
http://stv.sk/stv/press/kto-je-slusny-alebo-neslusny-clovek/
[2] Šéf STV Nižňanský sa odvolal na článok radikálov
http://www.sme.sk/c/4952824/sef-stv-niznansky-sa-odvolal-na-clanok-radikalov.html
[3] čo je prop?
http://www.prop.sk/co%20je%20PP.htm
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára